Mlatové cesty
Mlatové cesty jsou vytvořené z mlatového povrchu. Liší se zejména konstrukcí samotného výrobku v závislosti na využití. Mlatové cesty nalezneme všude, kde je požadavek na ekologický povrch s nenáročnou údržbou. Stále častěji tvoří mlatové cesty cyklostezky a pěší zóny.
Využití mlatových povrchů pro cesty vzniklo již ve středověku, kdy bylo potřeba vyřešit komunikace tak, aby kočáry a povozy s koňmi nezapadávaly, kola se nebořila a koně se nemohli zranit. Proto se v této oblasti lidé snaží vymyslet co nejlepší řešení již po staletí. Proto již ve středověku začaly vznikat experimenty s hutněním jednotlivých vrstev cesty. Během vývoje docházelo také k pokusům s různou zrnitostí frakce. V 80. letech tohoto století se začaly formovat základy dnešní technologie, která je kombinací několika vrstev různých frakcí a materiálů, které jsou tvořeny unikátním postupem.
Proč jsou mlatové cesty unikátní
Vytvořit ekologický povrch, který snese dnešní běžnou zátěž, můžeme hned z několika materiálů. Požadavky na snadnou údržbu splňují už jen některé z nich. Největším přínosem mlatové cesty je však její voděpropustnost, která je žádaná nejen projektanty a architekty, ale také samotnými uživateli. Mlatová cesta při použití špičkových materiálů v létě nepráší a při dešti se voda vsákne, takže netvoří louže.
Při provozu v zimě zůstávají v některým materiálech například koleje od dětských kočárků. Stejný problém však existuje i v létě, kdy cyklisté můžou určité materiály nechtěně poškodit běžným provozem. Špičkové moderní materiály však tyto problémy zcela odbouraly. Proto neexistuje lepší alternativa, která je 100% přírodní a ekologická a má obdobné vlastnosti.
V současnosti jsou navíc požadavky na pevnost, nosnost i voděpropustnost definovány normami, které platí v rámci celé Evropské Unie.