Jak vyrobit mlatový povrch

Mlatový povrch je výrobek, který se skládá z upraveného podloží, podkladového štěrku, dynamické vrstvy a obrusné vrstvy. Správným postupem při zpracování jednotlivých vrstev lze docílit mlatového povrchu, který má skvělé vlastnosti a vydrží řadu let.

Při realizaci mlatového povrchu doporučujeme využit služeb odborných firem, které mají s tímto druhem výroby zkušenosti. V případě užití materiálu Parkdecor využijte certifikované partnery firmy. Pro práci budeme potřebovat různé pomůcky. Samozřejmostí je lopata, francouzské a normální hrábě a kolečko. Dále potřebujeme vodováhy a válec o hmotnosti alespoň 700 kg a techniku pro přepravu materiálu. Doporučujeme si také připravit zúhlované latě. Před zahájením příprav doporučujeme místa řádně označit a zajistit přístup k požadované ploše.

 

Příprava podloží

Podloží je základním stavebním kamenem každého povrchu, nejen mlatového. V případě přípravy podloží pro cestu je správný postup ještě důležitější. Frakce kamení mají tendenci kopírovat podloží, takže pokud není zhotoveno správně a rovně, výrobek v podobě mlatového povrchu bude trpět v blízké budoucnosti na vady.

Základem je odbagrování ornice nebo jiné povrchové vrstvy. Hloubka tzv. kufru je pak závislá zejména na skladbě podloží a účelu využití plochy. Pokud například je půda jílovitá, zhotovíme hlubší základ. Hloubku je vhodné konzultovat přímo s výrobcem materiálu, který chceme použít.

Po vykopání je nutné podloží vyrovnat a mechanicky zhutnit. V případě potřeby je důležité vytvořit správný systém kanalizace, kterou musíme řešit už v této fázi. Pokud se jedná o svažitý terén, vyplatí se budoucí povrch navrhnout ještě před výkopovými pracemi.

Příprava podloží pro mlatových povrch

 

První vrstva štěrku

Do připraveného podloží umístíme vrstvu štěrku. Nejčastěji používáme zrnitost 0/32 mm. Vrstva podložního štěrku je závislá na typu podloží, které však v tuto chvíli máte připravené. Vrstvu štěrku je potřeba opět důkladně mechanicky zhutnit. V případě vyšší vrstvy hutnění doporučujeme udělat několikrát, typicky po každé přidané celistvé vrstvě štěrku 0/32 mm. V některých případech použijeme frakci 0/42 mm, avšak to opět záleží na konkrétním případě. Výsledná vrstva štěrku musí propouštět vodu, což prakticky rovnou ověříme.

Štěrk 0/32 mm

 

Obrubníky a jiné ohraničení

Jakmile je podkladový štěrk zhutněný, odpadá riziko výraznějších pohybů této vrstvy. Proto je v tuto chvíli vhodné vytvořit obrubníky nebo jiný materiál lemu. Kamenné obrubníky nejčastěji betonujeme, zhruba do poloviny jejich výšky. Tím zabráníme jejich vylomení a nežádoucí erozi dalších materiálů do okolní hlíny nebo na jiný povrch. V případě užití dřevěných rámů je můžeme ložit volně, je však dobré je aretovat, například železem, protože by při další práci mohlo dojít k jejich uvolnění.

Obrubníky mlatového povrchu

 

Dynamická vrstva

Chceme-li docílit nejlepšího efektu, je vhodné použít dynamickou vrstvu materiálu, který chceme použít. Ta se od té poslední nesmí lišit barevností, ale pouze velikostí zrn. Při použití dynamické vrstvy docílíme opravdu skvělého výsledku mlatového povrchu. Po aplikaci správného množství tuto vrstvu opět mechanicky hutníme. Důležité však je použít válec, nikoliv vibrační desku. Vibrační deska by snížila voděpropustnost a tím by se celý povrch připravil o klíčovou vlastnost.

Frakce pro dynamickou vrstvu má zpravidla zrnitost 0/16 mm, což platí i v případě použití materiálu Parkdecor. Pokud používáme jihočeský mlat, čili materiál z vybraných kamenolomů, zrnitost se může lišit v závislosti na konkrétním kameni, ale i zamýšleném užití výsledného povrchu. Po aplikaci této vrstvy je nutné opět udělat zkoušku propustnosti vody.

Dynamická vrstva mlatového povrchu

 

Obrusná vrstva

Termín obrusná vrstva evokuje broušení. U mlatových povrchů však nic nebrousíme. Tato vrstva svůj název nese proto, že je namáhána, tedy obrušována. Obrusná vrstva je povrchová. Po aplikaci na dynamickou vrstvu musíme i tuto vrstvu válcovat, nikoliv hutnit vibrační deskou. Válcování je finální úprava celého mlatového povrchu a na jejím konci kromě testu propustnosti vody doporučujeme řádně prolít. Tím se spláchnou drobné částečky a takto připravený mlatový povrch již nic nenaruší.

Obrusná vrstva mlatového povrchu

 

Zobrazit normy