Mlatové povrchy
Mlatové povrchy jsou známé již několik staletí a najdeme je nejčastěji v zámeckých zahradách a okrasných parcích. Tyto povrchy však doznaly významného technologického pokroku a dnes se dají použít na širokém spektru ploch. Na této stránce se dozvíte vše o mlatovém povrchu.
Mlatový povrch vznikl na mlatech, kde se mlátilo obilí. Proces mlácení obilí však přinášel zásadní problém. Obilí bylo takřka všude a proto bylo potřeba vymyslet povrchovou úpravu podlahy, aby se dala vymlácená zrna snadno sbírat. První mlatové povrchy proto sestávaly z dokonale udusané hlíny, která byla pro zpevnění navíc obohacená o řezanku, slámu a podle některých zdrojů i volskou krví. Takto upravený povrch však získal nebývalou pevnost a zanedlouho nalezl i další využití.
Po zkušenostech v mlatech se proces hutnění hlíny, později i po jednotlivých vrstvách, začal používat pro cesty. Koně s kočáry a povozy tak nezapadaly a při dešti zůstal tento povrch stále pevný. Po vysušení navíc vytvořil praskliny a póry, díky kterým vodu nesákl, ale umožnil jí přirozený odvod do okolní půdy. Tato metoda byla velkým skokem dopředu, ale pořád poměrně nedokonalá.
V další fázi se začaly používat kamenité frakce, kdy se na udusané hliněné podloží vrstvily kameny různé zrnistosti a začaly vznikat první mlatové povrchy, které byly podobné těm, které známe dnes. Největší využití měly samozřejmě pro výrobu mlatových cest.
Mlatové povrchy dnes
V současnosti si můžeme vybírat materiály i způsob realizace mlatového povrchu v závislosti na požadovaném výsledku. Můžeme pracovat s různými barvami, zrnitostí a dokonce i tvořit mlatové povrchy ve svažitém terénu. Některé materiály jsou špičkové kvality a snesou zátěž v řádech tun, jiné se používají zejména pro zachování původního stavu povrchů vzhledem k historii místa.
Tradiční materiály s sebou nesou určitá omezení, nejsou proto vyhledávány hojně. Například je dnes běžné, že mlatový povrch snese zatížení kol dětských kočárků, bicyklů a nebo koloběžek. Díky rostoucím kvalitám materiálů se dnes setkávám v rámci EU s normami mlatových povrchů, které slouží k tomu, aby plochy splňovaly kritéria pro náročný a rušný provoz, ale především pro nenáročnou údržbu.
Díky výzkumu v této oblasti, který se datuje zhruba na začátek 80. let, dnešní moderní materiály snesou například zátěž automobilů, servisní techniky nebo dokonce zásobovacích kamionů. Proto lze dnes mlatový povrch využít takřka všude, kde má smysl jak z ekologického, tak z estetického hlediska.
Jaké materiály se dnes používají pro mlatové povrchy?
Využití mlatových povrchů
Kromě zámeckých zahrad a parků jsou dnes mlatové povrchy žádané i v soukromém sektoru. Mlatové povrchy můžou zdobit chodníky nebo příjezdové cesty u rodinných domů a firemních sídel. Zajímavé využití nalezly mlatové povrchy také u komerčních zón, jako jsou třeba zoologické a botanické zahrady, jejich stezky a v některých případech i parkoviště.
Komerční zóny však nalezly ještě větší využití těchto povrchů. V dnešní době se tedy mlatovým povrchem pyšní stezky golfových hřišť, okrasné zahrady resortů a například stezky u dostihových drah. Právě pro koně jsou mlatové povrchy vhodné, protože jsou přírodní a díky pružnosti jsou šetrnější ke zvířatům i lidem. Neobsahují žádnou chemii a jsou nenáročné na údržbu.
Moderní mlatové povrchy nalezly široké uplatnění také ve veřejném sektoru. Kromě hradů a zámků jsou ideální pro stezky, sportoviště a v neposlední řadě cyklostezky. Právě pro cyklostezky a pěší zóny jsou nové materiály nejvhodnější. Nepoškodí je provoz chodců ani cyklistů a po zimě nezanechávají žádné výtluky nebo výmoly. To je důležité zejména pro bezpečnost. Pochozí plochy jsou příjemné, protože díky lehké pružnosti nedochází k tvrdým nárazům. Pro dlouhou vycházku je tak mlatový povrch ideální.